Контраст contrast
Шрифт Очистити
Сховати налаштування
 
08.11.2016

Інформація прокурора області Володимира Комашка на брифінгу (08.11.2016) про актуальні питання діяльності органів прокуратури Чернігівщини упродовж останніх трьох місяців поточного року

1. Робота зі зверненнями
Як показує практика, жителі Чернігівщини активно користуються своїм правом на звернення. На особистий прийом вже звернулося 84 громадянина. Розуміння необхідності забезпечення кожному мати можливість бути прийнятим особисто спонукала здійснювати прийом не лише в Чернігові, а насамперед, в районах області.
 
Найгостріші питання, що турбують жителів регіону, стосуються здійснення досудового розслідування у кримінальних провадженнях, порушень земельного, природоохоронного законодавства, а також допущених органами виконавчої влади та місцевого самоврядування.
 
Забезпечення ефективності та оперативності перевірки всіх доводів громадян, індивідуального підходу до кожного звернення дало свої результати.  Як наслідок, задоволено 33 звернення громадян та позитивно вирішено 3 звернення народних депутатів України.
 
2. Інформування суспільства щодо діяльності органів прокуратури
 
Особливу увагу приділено оприлюдненню інформацій про результати роботи органів прокуратури, передусім, які реально сприяли відновленню, зміцненню законності й правопорядку та мають суспільно важливий характер.
 
Однією із форм реалізації повноважень у вказаній сфері є функціонування офіційних веб-сайтів прокуратури області та місцевих прокуратур, де завдяки їх постійному інформаційному оновленню відображаються реальні результати роботи органів прокуратури Чернігівщини.
 
Так, на сайті прокуратури області (з 25.07.2016) розміщено 203 (31% від загальної кількості) інформаційні повідомлення (з початку року 650) про роботу з різних напрямів прокурорсько-слідчої діяльності. 
 
Із висвітлених (з 25.07.2016) 41 (20%) інформації – це реакція органів прокуратури на публікації та повідомлення, розміщені у ЗМІ, виявлені шляхом моніторингу інформаційного простору, про порушення закону, скоєні злочини та інші події, які набули суспільного значення та резонансу (з січня по липень 2016 – 3%). 
 
Також задля забезпечення ефективних взаємовідносин із інститутами громадянського суспільства представники прокуратури постійно беруть участь у  круглих столах та інших медійних заходах.
 
3.    Стан протидії злочинності
 
Організаційно-практичні заходи та їх результативність
 
Першочергову увагу упродовж останніх трьох місяців зосереджено на координації діяльності всіх правоохоронних органів у сфері протидії злочинності.
 
Зокрема, проблемні питання взаємодії правоохоронців із протидії кримінальним правопорушенням 21.10.2016 обговорено на координаційній нараді керівників правоохоронних органів області.
 
Прийнято низку додаткових системних узгоджених заходів до зміцнення правопорядку, профілактики та протидії злочинності в регіоні, в тому числі її організованим проявам.
 
З цією ж метою створені міжвідомчі робочі групи правоохоронних органів для розкриття і розслідування окремих тяжких та особливо тяжких злочинів, 6 – щодо протидії їх окремим видам.
 
Керівників місцевих прокуратур зорієнтовано на посилення прокурорського нагляду в кримінальних провадженнях, передусім за фактами самовільного захоплення земельних ділянок, де потерпілими є журналісти, у сферах земельних і лісових відносин, з ознаками корупції та в бюджетній системі.
 
Запроваджено практику виїздів та участі працівників галузевих відділів регіональної прокуратури в проведенні огляду місця події (38) та обшуків (18).
   
Ефективність протидії злочинності
 
Завдяки реалізації комплексу зазначених системних заходів досягнуто певних позитивних результатів.
 
На 40% зменшилася кількість облікованих очевидних умисних вбивств (32 проти 53 у минулому році), на 13% – тяжких тілесних ушкоджень, у тому числі більш ніж на 20% тих, що спричинили смерть потерпілих.
 
Умисні вбивства, вчинені в поточному році, розкрито (за виключенням двох замахів на вбивства людей із застосуванням вогнепальної зброї та вибухових пристроїв в Бахмацькому та Бобровицькому районах).
 
Більш ніж на 30% менше ніж торік скоєно згвалтувань.
 
На 61% менше обліковано кримінальних правопорушень, вчинених неповнолітніми або за їх участю, на 14% – особами, які раніше вчиняли кримінальні правопорушення, на 11% – вчинених у стані алкогольного сп’яніння. Розкрито 30% скоєних злочинів.
 
Оперативно-розшукова діяльність підрозділів Нацполіції
 
Активізовано діяльність при здійсненні нагляду за додержанням законів територіальними органами поліції при провадженні оперативно-розшукової діяльності.
 
На усунення порушень закону при здійсненні оперативно-розшукової діяльності внесено 25 документів реагування, за якими до дисциплінарної відповідальності притягнуто 31 співробітника поліції. При цьому за прокурорського реагування впродовж останніх 3 місяців притягнуто 20 (64,5%) з них.
 
Як результат, за 10 місяців поточного року питома вага розшуканих злочинців становить 33,2%, а розшуканих безвісно відсутніх осіб – 74,7%.
 
Слідство поліції
 
Територіальними органами поліції розслідувалося 41306 проваджень. Направлено до суду 2337 обвинувальних актів (у сфері земельних відносин – 2, з ознаками корупції – 9, у бюджетній системі – 16).
 
Прокурорами у провадженнях надано 3259 письмових вказівок (з 25.07.2016 – 1117, або 34%). Скасовано 706 незаконних постанов про закриття кримінальних проваджень (з 25.07.2016 – 399, або більше половини всіх), виявлено 51 укритий злочин (з 25.07.2016 – 12, або практично п’яту частину від початку року).
 
Особлива увага приділяється підвищенню якості та ефективності досудових розслідувань кримінальних проваджень про кримінальні правопорушення на пріоритетних напрямах (за фактами самовільного захоплення земельних ділянок, де потерпілими є журналісти, у сфері земельних та лісових відносин, у бюджетній сфері, у провадженнях, де підозрювані перебувають у розшуку, в тому числі міжнародному, та стосовно них можливе проведення спеціального розслідування, про злочини стосовно осіб, щодо яких здійснюється особливий порядок кримінального провадження, про злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту).
 
З цією метою проведені заслуховування стану досудового слідства та процесуального керівництва у кримінальних провадженнях зазначених категорій. Всього заслухано 541 провадження.
 
Зокрема, вже в серпні на оперативних нарадах заслухано стан досудового розслідування у кримінальних провадженнях про злочини, вчинені стосовно журналістів та представників засобів масової інформації.
 
Як результат, у вересні в одному з таких кримінальних проваджень особі повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 125 КК України, та підозрюваного оголошено в розшук.
 
У провадженні органів поліції залишається 24 кримінальні провадження про злочини, вчиненні стосовно працівників правоохоронних органів (по 11 –  потерпілі працівники прокуратури та органів Національної поліції, по 1 – служби безпеки та державної фіскальної служби). Двом особам повідомлено про підозри у вчиненні злочинів.
 
01.10.2016 вручено повідомлення про підозру двом жителям м. Ніжина, які 30.09.2016 заподіяли працівнику місцевої поліції легкі тілесні ушкодження (ч. 2 ст. 345 КК України). Слідство на завершальній стадії.
 
Слідчим відділом прокуратури області 28.10.2016 направлено обвинувальний акт стосовно жителя Чернігова, який 22.11.2015 вчинив ДТП, в результаті якого працівник міліції отримав тілесні ушкодження. Наразі триває судовий розгляд.
 
Не залишаються поза увагою прокуратури області і випадки невиконання та неналежного виконання медичними працівниками своїх професійних обов’язків при прийнятті пологів.
 
Такі провадження розслідуються слідчими Ніжинського (4), Менського (1) відділів поліції та слідчим управлінням ГУ НП (2). Хід слідства в таких провадженнях перебуває на контролі.
 
Таку ж увагу прокурорів усіх рівнів регіону приділено і кримінальним провадженням про злочини у лісовій галузі.
 
Враховуючи, що розслідування зазначених злочинів раніше зводилося лише до фіксації фактів незаконних порубок після їх вчинення за відсутності осіб, що можуть бути причетними до злочинів, та незаконно випиляної лісопродукції, прокуратурою області ініційовано створення постійно діючих груп з фіксації вчинюваних злочинів.
 
Діяльність правоохоронців переорієнтовано на виявлення предметів злочину, місць їх скоєння, встановлення розміру збитків та виявлення осіб, причетних до незаконних порубок дерев.
 
Як наслідок, 19.10.2016 під час санітарних рубок дерев на території Городнянського району, крім сухостійних, було вирубано сироростучі дерева на площі близько 3,3 га загальним об’ємом 1,3 тис. куб. метрів. За вказаним фактом розпочато кримінальне провадження, сума збитків встановлюється. Незаконно випиляну деревину вилучено, забезпечено її збереження. Хід слідства контролюється прокуратурою області.
 
Серед найбільш резонансних кримінальних проваджень, досудове розслідування в яких здійснювалося слідчими територіальних органів поліції, слід відмітити:
 
1.    До суду 04.10.2016 направлено обвинувальний акт стосовно групи (3 неодноразово судимих осіб), які під час скоєння крадіжки та з метою уникнення кримінальної відповідальності за скоєний злочин не підкорилися законним вимогам працівників патрульної поліції, якими були викриті на місці вчинення злочину. Натомість відкрито заволоділи вогнепальною зброєю одного з правоохоронців та з її використанням скоїли замах на вбивство поліцейських. Двом обвинуваченим, які безпосередньо посягали на життя правоохоронців, обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
 
2.    Галузевим відділом прокуратури області з 28.10.2016 забезпечується підтримання державного обвинувачення у справі стосовно жителя обласного центру, 1958 року народження, який упродовж року систематично займався звідництвом та втягненням неповнолітніх дівчат у зайняття проституцією. Слідством доведено 8 епізодів злочинної діяльності. Обвинуваченого взято під варту. Наразі триває судовий розгляд зазначених справ.
 
За принципової позиції прокурора апеляційним судом скасовано вирок місцевого суду, яким жителя м. Чернігова засуджено до 8 років позбавлення волі за організацію готування на замовлення умисного вбивства колишньої дружини. Визнавши обґрунтованість доводів прокурора, обвинуваченому призначено покарання у вигляді 10 років позбавлення волі.
 
Довідково: з метою викриття злочинця та отримання доказів його винуватості у вчиненні особливо тяжкого злочину процесуальним керівником на стадії досудового розслідування було прийнято рішення про імітацію обставин  вчинення злочину.
 
Розслідування ряду актуальних кримінальних проваджень тривають.
 
Деякі приклади.
 
1.    Слідчим відділом Чернігівського відділу поліції проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом розтрати та привласнення за попередньою змовою службовими особами одного з товариств та Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» державного майна на суму  400 тис. грн. за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 366 КК України. Невдовзі обвинувальний акт буде направлено до суду.
 
2.    Завдяки скоординованим діям прокуратури області, прикордонного загону та слідчих слідчого управління ГУ НП ліквідовано канал незаконного переправлення нелегальних мігрантів до країн ЄС. Організатора каналу, який є громадянином Республіки Шрі-Ланка, затримано і судом йому обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Два його посібники сплатили по 116 тис. грн. застави.
 
3.    Прокурором галузевого відділу прокуратури області погоджено повідомлення про підозру особі, яка, керуючи автомобілем у стані алкогольного сп'яніння, скоїла наїзд на малолітніх пішоходів (2003 та 2012 років народження), які отримали тілесні ушкодження різного ступеня тяжкості, а дитина 2009 року народження загинула на місці події.
 
4. Слідство ДФС
 
Роботу підрозділів ДФС в області вдалося переорієнтувати на виявлення фактів ухилення від сплати податків та незаконного обігу підакцизних товарів, документування протиправної діяльності підпільних цехів з незаконного виготовлення алкогольних напоїв та тютюнових виробів, використання обладнання, яке забезпечує їх масове виробництво.
 
Завдяки скоординованим прокуратурою області заходам у ході досудового розслідування кримінального провадження за ч. ч. 1, 3 ст. 204  КК України у м. Чернігові та м. Прилуках 09.09.2016 виявлено місця зберігання фальсифікованого алкоголю з недоброякісної сировини та марками акцизного податку з ознаками підробки, а також транспортні засоби, якими вони перевозилися.